Higienistka stomatologiczna
Forma – stacjonarna (2 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych + sobota);
Czas trwania nauki – 2 lata;
Warunki przyjęcia do szkoły:
- wniosek
- świadectwo ukończenia szkoły średniej (liceum, technikum, szkoły branżowej II⁰,
- 3 fotografie,
- zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do nauki zawodu (skierowane do medycyny pracy wydawane w sekretariacie szkoły),
Zajęcia praktycznej nauki zawodu odbywają się w szkolnych pracowniach specjalistycznych oraz u pracodawców m.in. w gabinetach stomatologicznych.
Praktyka zawodowa – 210 godz.
W wykonywaniu zawodu higienistki stomatologicznej przydatne są: umiejętności szybkiego reagowania oraz komunikowania się z ludźmi. W zawodzie wymagana jest również: otwartość, życzliwość, cierpliwość, odpowiedzialność za podejmowane decyzje, umiejętność współpracy, kreatywność, samodzielność, systematyczność, wysoka kultura osobista, ogólna sprawność motoryki małej.
Możliwości zatrudnienia: gabinety i poradnie stomatologiczne, kliniki stomatologiczne, gabinety profilaktyki w szkołach, własna działalność.
Informacje o zawodzie
Higienistka stomatologiczna prowadzi samodzielnie działania z zakresu oświaty zdrowotnej oraz profilaktyki stomatologicznej. Wykonuje określone zabiegi higieniczno-profilaktyczne i leczenie pod kierunkiem lekarza stomatologa w kraju jak i w państwach UE. Do zadań higienistki stomatologicznej należy: samodzielne wykonywanie zabiegów profilaktyczno leczniczych w gabinetach stomatologicznych (wybielanie, fluoryzacja zębów, usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, skaling, lakowanie i lakierowanie zębów), pędzlowanie zębów roztworami fluorowymi i innymi, płukanie jamy ustnej za pomocą specjalnej aparatury, dokonywanie bieżących przeglądów uzębienia.