Technik farmaceutyczny

 

Forma  – dzienna (5 dni w tygodniu);

Czas trwania nauki  – 2,5 roku;

Warunki przyjęcia do szkoły:

  • wniosek
  • świadectwo ukończenia szkoły średniej (liceum, technikum, szkoły branżowej II⁰,
  • 3 fotografie,
  • zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do nauki zawodu (skierowane do medycyny pracy wydawane w sekretariacie szkoły),

Zajęcia praktycznej nauki zawodu odbywają się w szkolnych pracowniach specjalistycznych oraz u pracodawców m.in. w aptekach ogólnodostępnych, aptece szpitalnej.

Praktyka zawodowa – 210 godz.

W wykonywaniu zawodu technika farmaceutycznego przydatne są: zainteresowania chemią, dokładność, zdolność logicznego myślenia i koncentracji, podzielność uwagi, spostrzegawczość, a także dobra pamięć. W zawodzie wymagana jest  również: zręczność,  dobra koordynacja wzrokowo – ruchowa, ostrość wzroku, a także umiejętność wykonywania czynności i zadań  wymagających ścisłego przestrzegania ustalonych reguł, procedur i zasad, posługiwania się precyzyjnymi narzędziami i urządzeniami pomiarowymi. Technik farmaceutyczny powinien ponadto cechować się dobrą organizacją pracy, umiejętnością  pracy w zespole, skrupulatnością, odpowiedzialnością, precyzją, wysoką kulturą osobistą, komunikatywnością.

Możliwości zatrudnienia: apteki ogólnodostępne i szpitalne, laboratoria medyczne, sklepy zielarsko – medyczne, koncerny farmaceutyczne, stacje sanitarno – epidemiologiczne.

 

Informacje o zawodzie

Technik farmaceutyczny przygotowuje do sprzedaży leki gotowych (porcjowanie, etykietowanie) oraz wydaje wybrane produkty lecznicze i wyroby medyczne pacjentom. Przyrządza wszystkie formy recepturowe nie zawierające w swoim składzie trucizn i środków odurzających. Współuczestniczy w prowadzeniu analiz w laboratoriach oraz kontroli produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Technik farmaceutyczny bierze udział         w nadzorowaniu procesów technologicznych produkcji leków w przemyśle farmaceutycznym. Obsługuje aparaturę, urządzenia przemysłu farmaceutycznego, aparaturę  laboratoryjną, sprzęt apteczny.  Organizuje i rozlicza pracę punktu aptecznego, zamawia produkty lecznicze i wyroby medyczne, ewidencjonuje sprzęt medyczny.